Tudjátok, hogy sokat sütök itthon pékárukat, és manapság igyekszem egészségesebb(nek mondott) változatokat csinálni. Ezt a kenyér, amit ma készítettem Limara blogján találtam rá, de beleszerettem, így gyorsan el is  készítettem! Csak ajánlani tudom! 🙂
 
Hozzávalók:
– 350 g BL 80 kenyérliszt
– 100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
– 50 g aprószemű teljes kiőrlésű zabpehely
– 10 g szárított búzakovász
– 2 teáskanál só
– 2 evőkanál olivaolaj
– 1 teáskanál méz (azért rakok bele, mert elveszi a tk.liszt mellékízét)
– 100 g tejföl (lehet joghurttal is helyettesíteni)
– 2,8 dl langyos víz
– 20 g friss élesztő
 
Egy tálba mérjük a liszteket, a zabpelyhet, a szárított búzakovászt és a sót. Alaposan elkeverjük, majd a közepébe mélyedést készítünk. Ide öntjük a vizet, a tejfölt, a mézet, és az olivaolajat, majd a legvégén a tetejére morzsoljuk az élesztőt. Kb. 10-15 perc alatt bedagasztjuk a tésztát. Könnyűnek, de nem ragacsosnak kell lennie. Akkor jó, ha nem ragad a deszkához, a felülete sima és szép fényes. 
 
Vékonyan kiolajozunk egy kelesztőtálat (vagy valamilyen műanyag edényt), beletesszük a tésztát, letakarjuk és kb. 30-40 percig kelesztjük (amíg duplájára nő).
 
A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, kettévágjuk és óvatosan átgyúrjuk. Letakarjuk, és kb. 10 percig pihentetjük. 
Ruhával kibélelünk két kb. egyforma kelesztőkosarat (valamilyen kerek tálat), és liszttel meghintjük. A pihentetett tésztából cipókat formázunk és az előkészített kosarakba tesszük, fejjel lefelé. Ekkor két lehetőség van: 
 
    1. mind a kettőt szobahőmérsékleten kelesztem kb. 60 percig, ha egy tepsiben sütjük őket egyszerre (én így csináltam)
 
      2. az egyik szobahőmérsékleten hagyjuk, a másikat betesszük a hűtőbe. Kb. 60 percig hagyjuk kelni szobahőn, ezalatt a sütőt előmelegítjük 230 fokra, a tepsit (vagy amiben sütjük) is a sütőbe betoljuk melegedni.
 
A megkelt tésztát óvatosan a forró edénybe fordítjuk, pengével (vagy éles késsel) bemetsszük, rátesszük az edény tetejét (ha olyanban sütjük) és betoljuk a sütőben. Kb. 30-40 perc alatt sül pirosra.
 
Ha a 2. módszer szerint sütjük, akkor a sütés félidejében elővesszük a másik tésztát a hűtőből, és hagyjuk, hogy átvegye a szobahőt. Amint kisül az első, azonnal a helyére fordítjuk a második cipót és ugyanúgy sütjük. 
 
Rácson hagyjuk kihűlni! Nagyon jó étvágyat kívánok hozzá! 🙂
 

FACEBOOK: https://www.facebook.com/martushazikonyhaja

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/martus_hazi_konyhaja/

YOUTUBE: https://www.youtube.com/c/Mártusházikonyhája/

Print Friendly, PDF & Email
Ezek a receptek is érdekelhetnek 🙂
Házi tejes kifli

A kész tejes kifli Biztos ismeritek azt az érzést, mikor beléptek egy pékségbe, és a friss kifli illata megcsapja az Read more

Burgonyás zsemle és stangli

Nem is tudom hol kezdjem .... na ez a zsemle és stangli tényleg olyan, aminek nem lehet ellenállni!!! Igazából a Read more

Virlis leveles

Itt a hétvége!!! Végre együtt a család... Gondoltam valami igazán megúszós, gyors reggelit készítek ma, hogy minél többet tudjunk együtt Read more

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük