Kovászos fehér kenyér – KEZDŐKNEK! Lépésről – lépésre

 

Megpróbálom nektek lépésről- lépésre bemutatni, hogy én hogyan készítem a kovászos kenyeremet. De igazából mindenkinek meg- és ki kell ismernie a saját tésztáját, mindenkinél egyedi módon érik a tészta, ami a TE liszteddel, városod csapvizével, szobád páratartalmával és hőmérsékletével együtt alkot egy teljes egészet, karöltve a felhasznált kovászod hidratáltságával, a lisztek fajtájával, márkájával és a többi …..

 
 
KOVÁSZOS KENYÉRSÜTÉS LÉPÉSEI
 

1. KOVÁSZETETÉS: kenyeret sütni mindig aktív kovásszal szoktam. A hűtőben tartott anyakovászomból kiveszek 5 g-ot, megetetem 10 ml vízzel, és 10 g liszttel (8 g BL80 búzakenyérliszt + 2 g teljes kiőrlésű rozsliszt). 12 óra múlva lesz 25 g kovászunk, ezt újra megetetjük. Ehhez a 25 g kovászhoz adunk 100 ml vizet és 100 g lisztet (80 g BL80 búzakenyérliszt + 20 g teljes kiőrlésű liszt). Alapvetően a lisztek bárhogy variálhatóak, én a gyorsabb erjedés miatt használok minimális rozslisztet. Kb. 6-8 óra alatt ez szépen meg fog írni ahhoz, hogy kenyeret süssünk belőle. 

 
2. AUTOLÍZIS: beleszitálok 600 g BL80 búzakenyérlisztet (én a Szabó malom lisztjét használom) egy edénybe, és összekeverem 400 g vízzel, majd minimum 30 percig, maximum 10-12 órán keresztül letakarva a pulton hagyom. Az autolízis során a liszt a nedvességgel szívja meg magát.
 
3. DAGASZTÁS: ehhez a liszt-víz keverékhez hozzákanalazok 200 g aktív kovászt. Jól kidagasztom géppel 5 percig, majd hozzáadok a végén 18 g sót, és még 5 percig dagasztom. Akkor tökéletes a tészta, amikor elválik az edény falától és gyönyörűen fényes, kevésbé ragacsos. 
 
4. BULK KELESZTÉS (SZIROM- ÉS COIL HAJTOGATÁS): átteszem egy kelesztőtálban (olajos vagy vizes kézzel – így nem ragad). Rögtön áthajtogatom, amit 45 percenként követnek a további hajtogatások. Ezt legalább 3x megismétlem. A hajtogatásokat bemutatom a fenti videómban, hogyan kell csinálni!
Miután megtörtént a 3.hajtogatás, kitesszük a nyújtódeszkára a tésztánkat, és előformázzuk (lásd a videóban), és így letakarva 1 órát pihentetem. 
 
5. FORMÁZÁS: a megkelt tésztát kicsit alálisztezem (de vigyázzatok! ne legyen sok liszt). Óvatosan kihúzom egyenletesen téglalapra, az alja egy kicsit szélesebb legyen. Utána két szélét behajtjuk középre, elnyomkodjuk. Megfogom felül a két végét és keresztbe hajtom. Utána a két hüvelykujjammal betámasztom és elkezdem kicsi húzással óvatosan feltekerni. Mikor a végéhez értünk, a tenyerünk élével határozott mozdulattal elcsípjük, lezárjuk. Lezárással felfelé rakom a szakajtóba, amit jól beszórtam előtte rizsliszttel. Mielőtt hűtőbe kerül pihenni a kenyerünk, 1 órát még a pulton hagyom letakarva kelni. 
 
6. PROOFING: a formázás után, a szakajtóban történik a pihenés, második kelesztés. 8-12 órára nyugodtan mehet a szakajtó. Szerintem, ha hűtőben kelesztek szebben bevágható lesz a kenyér. Főleg nyáron, mert a hűvös tészta sokkal masszívabb, ugyanakkor kellően megkelt. 
Mivel lassabban fog kelni a tészta, még több íz fog benne felhalmozódni. Egészségesebb lesz a kenyerünk! 🙂
 
7. AKKLIMATIZÁCIÓ: Sütés előtt kiteszem a pultra, és még 1,5-2 órát a pulton hagyom (hőmérséklettől függően), aztán kiborítom sütőpapírra és bevágom, és mehet a forró sütőbe. 
 

8. SÜTÉS: sütésre több opció létezik. Lehet sütni jénaiban, vasedényben, tepsin, vaslapon stb. Én 8 literes kacsasütő jénaiban szoktam sütni. Jénaival együtt előmelegítem a sütőt 230-250 fokra. Amikor felmelegedett, előkészítem a kenyeret a “költöztetésre”. A szakajtóból kiborítom a sütőpapírra a kenyeret, bevágom, és átrakom a jénaiba óvatosan, mert a jénai FORRÓ. Ráteszem a jénai tetejét, és mehet a sütőbe 45 percre, majd leveszem a jénai tetejét, és további 10 percig 210 fokon sütöm. Akkor jó, ha kongó hangot ad. Rá fogtok ismerni! 🙂

 
9. TÁROLÁS: a kisűlt kenyeret rácsra teszem kihűlni. Amint kihűlt, szeletelhető. Sütés után érdemes minimum 1 teljes napig kint hagyni a pulton, ne legyen letakarva semmivel se, csak ha megvágtuk, a vágott oldalára fordítva pihenjen. Ezután vagy felszeleteljük az egészet és mehet belőle egy része a fagyasztóba, vagy nem szeleteljük csak zacskóba tesszük. 
 
Mindenkinek sok sikert kívánok a sütéshez! 🙂
 


FACEBOOK: https://www.facebook.com/martushazikonyhaja

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/martus_hazi_konyhaja/

YOUTUBE: https://www.youtube.com/c/Mártusházikonyhája/

Print Friendly, PDF & Email
Ezek a receptek is érdekelhetnek 🙂
Házi tejes kifli

A kész tejes kifli Biztos ismeritek azt az érzést, mikor beléptek egy pékségbe, és a friss kifli illata megcsapja az Read more

Burgonyás zsemle és stangli

Nem is tudom hol kezdjem .... na ez a zsemle és stangli tényleg olyan, aminek nem lehet ellenállni!!! Igazából a Read more

Virlis leveles

Itt a hétvége!!! Végre együtt a család... Gondoltam valami igazán megúszós, gyors reggelit készítek ma, hogy minél többet tudjunk együtt Read more

2 thoughts on “Kovászos fehér kenyér – KEZDŐKNEK! Lépésről – lépésre

  1. Kedves Mártus !!Alapos,érthető magyarázat !Gyönyörű lett a tésztám,végre megértettem a kovász készítés módját is !Még éjszaka kelni fog a kenyerem a hűtőben,de már alig várom a végeredményt !De jó,hogy megtaláltam a videódat !Köszönöm és minden jót kívánok Neked és a családodnak !

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük